PDFBEAN

Inovace rozlišují mezi vůdcem a následovníkem

Americký ženský národní tým otřásl Švédskem v úvodním zápase Tokia 2020

4 min read

Ortéza Stiny Blackstenius a prudká hlavička Liny Hurtigové přinesly Švédsku zasloužené vítězství. USA vypadaly jako stín strany, která před dvěma lety zvítězila ve Světovém poháru.

Švédsko bylo nepochybně lepším týmem od prvního hvizdu po poslední a USWNT, který přišel na tuto olympiádu jako silný favorit, má co vylepšit v nadcházejících zápasech s Novým Zélandem a Austrálií, pokud by chtělo získat pátou zlatou medaili .

Tento historický výsledek pro Švédsko dodá týmu sebevědomí, že může jít o jeden lépe než Rio 2016, kde v závěrečné překážce v zápase o zlatou medaili propadlo Německu.

Pro USA porážka končí 44bitovou neporaženou sérií – 40 výher a čtyři remízy – která se natáhla až do ledna 2019, kdy v přátelském utkání s Francií prohrála 3: 1.

Scintilační Švédové

Naposledy se Švédsko z USA zlepšilo, když se tyto dva týmy setkaly na olympijské scéně. Po penaltovém rozstřelu ve čtvrtfinále před pěti lety v Brazílii se dostalo na vrchol.

Becky Sauerbrunn řekl Guardian tato porážka byla „jedním z nejhorších výsledků seniorského národního týmu na velkém turnaji“, což podle ní poskytlo další motivaci do vítězného tažení na mistrovství světa v roce 2019 a této olympiády.

Po úvodních výměnách zápasu na tokijském stadionu Ajinomoto – před kterými si oba týmy vzaly koleno v prázdné aréně – však nebylo ani náznaku této motivace, protože Švédsko od úvodního hvizdu uplatnilo svoji dominanci.

Švédi si brzy brali gól, který si jejich raná hra zasloužila, když šibalský centr Sofie Jakobssona brilantně posílá domů v 25. minutě Blackstenius na bližší tyč.

Stina Blackstenius otevírá skóre Švédska chytrou hlavičkou.

USA se v této úvodní 45 minutě sotva dokázaly dostat ze své vlastní poloviny, natož aby získaly jakýkoli opěrný bod ve hře, přičemž Švédsko mělo více než 60% držení.

Blackstenius měla skvělou příležitost zdvojnásobit náskok Švédska těsně před přestávkou, bravurně si kontrolovala dlouhý pas na hrudi, ale jen zasekla míč pod nohy a umožnila americké brankářce Alyssě Naeherové vyjít a uklidit šanci.

Vzhledem k rozsahu talentů v americké jednotce však bylo vždy nepravděpodobné, že by Švédsko dokázalo obsáhnout své soupeře po celou polovinu. Příležitost vyrovnat měla Rose Lavelleová, ale její hlavička z dlouhého míče do pole se zřítila do vnější strany tyče.

To, že to byla jediná skutečná šance vládnoucího mistra světa na zmínku v první polovině, bylo důkazem převahy Švédska, žluté košile se hemžily americkými hráči ve středu pole a nedovolily jim na okamžik odpočinout si na míči.

Jediným negativem z pohledu Švédska bylo, že se mu podařilo otevřít si pouze jednogólový náskok – litoval by tým této márnosti před brankou?

Hráči USA po uznání druhého vypadají zmateně.

Trenér USWNT Vlatko Andonovski provedl na začátku druhého poločasu dvě střídání, kdy Alex Morgan a Samantha Mewis nahradili velmi zkušené Carli Lloyd a Julie Ertz.

Zdálo se, že Ertz okamžitě vdechl americkému týmu nový život, ale jakmile to vypadalo, že se hybnost hry mění, Švédsko zdvojnásobilo svoji výhodu.

Blackstenius tentokrát sebral zbytky na vzdálenějším stanovišti poté, co švédský roh způsobil chaos v americké krabici a strčil míč kolem Naehera do střechy sítě.

Od té doby se to americkému týmu jen zhoršilo.

Poté, co střídačka Megan Rapinoe trefila tyč, když snad měla skórovat, položilo Švédsko vedle svého výkonu vykřičník, když Hurtig vysoko vysoko v boxu zamířil domů z kříže Hanny Glasové.

Stina Blackstenius dostala své olympijské hry do vysněného startu s ortézou.

Kamera se rozřízla k americké lavici, kde na lavičce bezmocně seděl zmatený Andonovski.

Nyní má spoustu úvah před těžkými nadcházejícími utkáními proti Novému Zélandu a Austrálii, pokud by se USA chtěly vyhnout předčasnému šoku.