September 27, 2021

PDFBEAN

Inovace rozlišují mezi vůdcem a následovníkem

Annemiek van Vleuten překročila hranici a myslela si, že vyhrála cyklistické zlato. Neměla

3 min read

To je to, co děláte, když si myslíte, že jste vyhráli olympijské zlato – kromě toho, že ne.

Tuto čest si odnesla rakouská Anna Kiesenhoferová, která vydělala na zmatku svého rivala v Tokio 2020 Silniční olympijské závody žen v neděli zajistily šokující vítězství.

„Když jsem překročil hranici, myslel jsem si, že jsem vyhrál,“ řekl stříbrný medailista Van Vleuten.

Kiesenhofer předvedl celoživotní výkon, aby zatměl pole velkých jmen a zvítězil v závodě, přičemž skončil za necelé čtyři hodiny.

Třicetiletá Rakušanka se odtrhla od vedoucí skupiny více než 40 kilometrů od konce a sama se držela na náročné 147kilometrové trati v intenzivní teplo to vyhrát první rakouskou zlatou medaili na kole od roku 1896.

Kiesenhofer strávila většinu zbytku závodu tak daleko před stíhací smečkou, že byla mimo dohled ostatních cyklistů.

Anna Kiesenhoferová byla smolařkou v silniční cyklistice, sportu se začala věnovat až v roce 2014.

Cyklisté na olympiádě závodili bez sluchátek, což podle 38leté Holanďanky hrálo roli ve zmatku Van Vleutena.

„Toto je příklad (toho, co se stane), pokud budete jezdit na důležitém závodě, jako je tento, bez komunikace. Všechny závody World Tour mají komunikaci, a teď jsme to my tři, kteří tu stojíme a přemýšlíme, kdo vlastně vyhrál,“ dodal Van Vleuten kolegům Marianne Vosové a Anně van der Breggenové.

„Samozřejmě jsem z toho vykuchaný,“ řekl Van Vleuten.

Pokud byla vykuchaná, byla Van Vleuten také potěšena, že odešla s medailí poté, co utrpěla hororovou nehodu během silničního závodu na olympijských hrách 2016 v Riu.

“Jsem opravdu hrdý na medaili, protože jsem neměl olympijskou medaili. Je to také stříbrná medaile s leskem, protože jsem se dnes cítil super dobře,” řekl Van Vleuten.

„Mým cílem bylo být tady na vůbec nejlepší úrovni a myslím, že jsem to přibil. Není to výsledek, v jaký jsme doufali, ale pro mě osobně si myslím, že jsem odjel opravdu dobrý závod.“

Annemiek van Vleuten získala na olympijských hrách v Tokiu stříbro v silničním závodě žen.

„Nulová energie v mých nohách“

Kiesenhofer, který v současné době nemá profesionální smlouvu, se tomuto sportu začal věnovat až v roce 2014 a o tři roky později se stal profesionálem.

Podle webu olympiády Rakušanka uvedla, že její ambicí bylo „soutěžit na olympijských hrách v Tokiu v roce 2020“. Určitě to udělala a další.

Kiesenhofer není jen zkušená cyklistka – má magisterský titul z matematiky na University of Cambridge v Anglii a doktorát z aplikované matematiky na Polytechnické univerzitě v Katalánsku ve Španělsku v Barceloně.

„Moje nohy byly úplně prázdné. Za celý svůj život jsem se nikdy tolik nevyprázdnil. Už jsem těžko šlapal. Cítil jsem, jako by v mých nohou byla nulová energie,“ řekla Kiesenhoferová po úspěchu své zlaté medaile.

„Nemohl jsem tomu uvěřit. I když jsem překročil hranici, bylo to jako:‚ Je to hotové teď? Musím pokračovat v jízdě? ‘ Neuvěřitelné, “dodala.

„Pro dnešek jsem toho tolik obětoval. Nečekal jsem, že to takhle dokončím. Obětoval jsem všechno i pro místo v top 15 a teď, abych to získal, za oběti, je to jen taková odměna, je to neuvěřitelné , “dodala.

Stříbrný medailista z Nizozemska  Annemiek Van Vleuten (vlevo), zlatá medailistka Rakouska Anna Kiesenhoferová (uprostřed) a bronzová medailistka Itálie Elisa Longo Borghiniová (vpravo) slaví na pódiu během ceremoniálu medailí za silniční závod žen.

Italská Elisa Longo Borghini, která skončila třetí, byla také překvapena tím, jak se závod odehrával.

Myslela jsem si, že Holland má všechno ve svých rukou, ale nakonec, když hrajete příliš taktiku a myslíte si, že jste nejsilnější, závod prohrajete, “řekla Borghini, když získala bronz na druhé olympiádě v řadě.