PDFBEAN

Inovace rozlišují mezi vůdcem a následovníkem

Eliud Kipchoge je „největší všech dob … v každém sportu“, říká přední výkonnostní trenér

2 min read

Zbývá asi 12 kilometrů závodu, Kipchoge se stáhl z vedoucího balíčku, aby překročil čáru v čase dvou hodin, osmi minut a 38 sekund – více než minutu před nizozemským Abdi Nageeye na druhém místě a belgickým Bashirem Abdi na třetím místě.

Vítězem nedělního závodu se šestatřicetiletý Keňan stal třetím mužem, který úspěšně obhájil olympijský maratonský titul.

Kipchogeovo vítězství dokončilo maratónský double v Keni po zlatě Perese Jepchirchira v ženském závodě den předtím. Také jde ve stopách etiopského Abebe Bikila a východoněmeckého Waldemara Cierpinskiho jako olympijského vítěze v maratonu.

„Chtěl jsem vytvořit prostor (mezi ostatními běžci), abych ukázal světu, že je to krásný závod,“ řekl později šestatřicetiletý Kipchoge. „Chtěl jsem ukázat, že máme naději do budoucna.“

Maratónské a závodní pěší akce byly přesunuty 500 mil severně od Tokia do Sappora ve snaze uniknout horku japonského hlavního města, ale běžci stále bojovali s obtížnými podmínkami s teplotami blízkými 30 stupňům Celsia a vlhkostí na 80%.

Ze 106 běžců, kteří závod zahájili, 30 nedokončilo.

„Byli jsme všichni na stejné pánvi a to je konkurence,“ řekl Kipchoge v horkém počasí-poté, co ve 14:28 proběhl pětikilometrový úsek mezi značkami 30–35 km, aby se stáhl z pole a založil nezničitelný náskok.

Kipchoge slaví své olympijské vítězství v maratonu v Sapporu.

Druhá maratónská zlatá medaile upevňuje Kipchogeův status největšího běžce na více než 26,2 mil, čímž se přidává k životopisu, který zahrnuje světový rekord 2:01:39 z roku 2018 a zaběhl vůbec první sub-dva-maraton, i když za neoficiálních okolností, jako součást výzvy INEOS 1:59 v roce 2019.

Kipchoge nyní vyhrál 13 z 15 velkých maratonů, na které se od roku 2013 dostal na dálku.

„Eliud Kipchoge je největší ze všech … v JAKÉMKOLI sportu,“ napsal na Twitteru výkonnostní trenér a autor Steve Magness. „Jeho nadvláda v moderním sportu je bezprecedentní.“

Stříbrný medailista Nageeye skončil v čase 2:09:58 s náskokem dvou sekund na svého tréninkového partnera Abdiho, kterého povzbuzoval přes čáru ve sprintu se čtvrtým Lawrence Cheronem.

„Tolikrát jsem řekl, že chci tři nejlepší, ale nikdy jsem to nedokázal. Takže dnes jsem se jen soustředil. Soustředit se, soustředit se, soustředit se,“ řekl Nageeye.

“Když jsem dosáhl 39 km, prostě jsem věděl (získal bych medaili). Cítil jsem se opravdu snadno, když jsem měl 3 km do cíle. Věděl jsem, že mám jen devět minut na běh. Je to neuvěřitelné.”