PDFBEAN

Inovace rozlišují mezi vůdcem a následovníkem

Oksana Masters: Z nemocničního lůžka na paralympijského šampiona za dva a půl měsíce

4 min read

Tehdy jí myšlenky na zisk medaile na blížících se hrách nebyly daleko od mysli; stačilo by jen dostat se na startovní čáru.

Není tedy překvapením, že se Masters třásla vzrušením, když se podruhé v Tokiu postavila na stupně vítězů a přidala zlato v silničním závodě na handcycling k tomu, které vyhrála v časovce den předtím.

„Nemohl jsem uvěřit, že se hvězdy v tom okamžiku (během) posledních dvou dnů doslova zarovnaly tam,“ řekl Masters pro CNN. Selina Wang získání druhé zlaté medaile v Tokiu.

„Z nejistoty, zda budu schopen přistát na startovní čáře, jsem přešel z pouhého stání uprostřed pódia. Připadalo mi to jako splněný sen.“

Masters, pětinásobný paralympionik, je jedinečný sportovec. Reprezentovala USA ve veslování a cyklistice na letních hrách a v běhu na lyžích a biatlonu na zimních hrách a nasbírala celkem 10 medailí.

Slzný mistr získává zlatou medaili z časovky na tokijské paralympiádě.

Po úspěšném zotavení z operace nohy byla Tokio poprvé, kdy získala zlato v letní disciplíně – starala se o to, čemu říká „nedokončená práce“ poté, co se na paralympiádě v Riu před pěti lety umístila na čtvrtém a pátém místě.

Ale dvě zlaté medaile také představují více než jen sportovní úspěch.

Z Ukrajiny do USA

Narodila se na Ukrajině s významnými vrozenými vadami, o nichž se předpokládá, že jsou spojeny s černobylskou jadernou katastrofou-šest prstů na nohou, plovací prsty, žádné palce a nohy, kterým chyběly nosné kosti-Mistři strávili prvních sedm let svého života mezi sirotčinci před ní Americká matka, Gay Masters, ji adoptovala.

Své nejasný zda výbuch černobylského reaktoru v roce 1986 – nejhorší jaderná katastrofa na světě – způsobil defekty jejích končetin.

„Sirotčince, kde jsem žil, také … měly jaderné elektrárny,“ říká Masters.

„Pamatuji si, že by došlo k únikům … vesničané by šli kolem a řekli:„ Nastupte do oken, nechoďte pár dní ven. “

„V té době to byla velmi běžná věc.“

Masters slaví zlato v silničním závodě žen H5 na paralympiádě v Tokiu.

Po přestěhování do USA byly nohy Masters amputovány ve věku devět a 14 let, v době, kdy se sport ukázal jako její nejlepší forma terapie.

„Začalo to jako proces učení, abych se uzdravil a zotavil mentálně, emocionálně,“ říká.

„Když jsem pak postupoval jako sportovec a byl jsem rychlejší a silnější, změnilo se to jen v konkurenční stránku; myslím, že moje konkurenční stránka pochází ze skutečnosti, že jsem žil na Ukrajině v sirotčincích … Musel jsem bojovat sám za sebe, Musel jsem se o sebe postarat, musel jsem si udržet jídlo. Myslím, že jsem byl zakořeněný velkou odolností.

„Nikdy bych si za milion let nepředstavoval, že by jednoho dne malá holka z Ukrajiny bez hlasu stála uprostřed pódia a měla hlas, který je slyšet.“

Je to už 18 let, co Masters provedla amputaci druhé nohy, a stále si pamatuje, jak se po operaci co nejrychleji vrátila k veslování – sportu, ve kterém získala svou první paralympijskou medaili v roce 2012.

„Pamatuji si, jak jsem se dívala z okna a myslela si, že v okamžiku, kdy budu mít příležitost být na vodě, být venku a hýbat se, nikdy nebudu sedět na místě, protože ten pocit nesnáším,“ říká.

„Pouze když jsem se vrátil na vodu a do člunu, cítil jsem, že můžu všechno vypustit a jen křičet a cítit se znovu silný a cítit se nedotknutelný.“

Masters soutěží v běhu na lyžích na 5 km vsedě na zimních paralympijských hrách 2018.

Zranění zad po londýnských paralympiádách nakonec přimělo Masters přestat veslovat. Pak se naskytla příležitost vyzkoušet si běh na lyžích-něco, co přisuzuje tomu, že je ve správný čas na správném místě.

Dvaatřicetiletá žena je čtvrtou americkou ženou, která získala zlaté medaile na letní a zimní paralympiádě, a příští rok by mohla svůj medailový součet zvýšit, když bude v Pekingu 2022 závodit v běhu na lyžích a biatlonu na šesti závodech.

„To je můj cíl, dostat se na Pekingské zimní hry 2022,“ říká Masters. „Za pět měsíců to uděláme znovu.“